در چیدمان و طراحی باغ چه اصولی را باید رعایت کرد؟

مقدمه

بسیاری از افراد که توان مالی اش را دارند در گوشه و کنار شهر اقدام به خریداری ملک به صورت باغ می کنند و از آن جایی که دانش کافی برای اداره کردنش را ندارند نمی توانند تمامی پتانسیل باغ را به کار بگیرند و از آن بهره ببرند.

برای این که بتوان از تمامی ظرفیت یک زمین که به صورت باغ است بهره مند شد، ضرورت دارد که با اصول طراحی باغ آشنا بود و یا از کسانی که در این زمینه دانش کافی را دارند استفاده کرد تا بتوان باغ را در بهترین شرایط ممکن نگهداری نمود.

در ادامه این مقاله برای این که شما خواننده عزیز و گرامی با طراحی باغ آشنایی پیدا کنید مطالبی را که به این موضوع ربط دارد برایتان خواهیم گفت و تا جایی که متن به ما اجازه بدهد توضیحاتی در موردشان خواهیم داد تا بر آگاهی هایتان افزوده گردد.

طراحی باغ

باغ چه جور مکانی است؟

باغ یک مکان برای کشاورزی، استراحت و تفریح می باشد. این مکان معمولاً در شهرها، روستاها و حتی در جاهای طبیعی قرار دارد. باغ ‌ها ممکن است به صورت ملک خصوصی یا ملک عمومی باشند و مورد استفاده قرار بگیرند.

باغ‌ ها ممکن است به صورت طبیعی یا طراحی شده باشند. باغ‌ های طبیعی شامل مناظر طبیعی و مناطق وحشی مانند جنگل ‌ها، بیابان ‌ها، کوهستان‌ ها و غیره می شوند. باغ‌ های طراحی شده معمولا برای لذت بردن از طبیعت ساخته می شوند و شامل گل، درختان، برگ‌ ها، چمن، صخره‌ ها و آبنماها برای زیبایی بیشتر هستند.

علاوه بر این، باغ ‌ها مناطق زراعی هستند که به منظور کشت محصولات کشاورزی مانند سبزیجات، میوه، سبزه و گیاهان دارویی استفاده می شوند. این باغ‌ ها می توانند دروازه‌ های مجزا، سامانه های آبیاری پیشرفته، سایر ابزارها و تجهیزات مورد نیاز کشاورزی را نیز داشته باشند.

برای آگاهی از خدمات ساخت ویلا برانیا حتما روی لینک بزنید.

اصول مهم طراحی و چیدمان باغ:

برای این که باغ در وضع مطلوب خود قرار داشته باشد نیاز است تا اصولی را که مربوط به طراحی باغ است به کار بگیرید تا همه چیز سر جای خودش قرار داشته باشد و میزان بازدهی باغ در هر فصل افزایش یابد و صاحبش از آن بهره مند شود.

نیازسنجی:

مهمترین اصل در طراحی باغ سنجیدن نیاز است. برای شروع، باید مشخص کنید که باغ برای چه منظوری استفاده خواهد شد؟ آیا برای استراحت و آرامش است یا برای کشت و کار یا حتی برای تفریح فعال؟ برای داشتن یک باغ موفق، نیاز دارید تا نیازها و تمایلات خود را مورد بررسی قرار دهید. زمانی که دانستید از یک باغ چه انتظاری دارید به طور قطع خواهید توانست تا بر اساس خواسته های خود برای آن برنامه ریزی نمایید و به انتظاراتی که از آن دارید دست پیدا کنید.

برنامه‌ ریزی:

پس از شناخت نیازها، باید به طور مناسب برنامه ‌ریزی کنید و بر اساس نقشه باغ دست به طراحی مناسب بزنید. در این قسمت از طراحی باغ باید به تقسیمات باغ، انتخاب مکان برای گیاهان و ساختمان‌ ها، مسیرها و نقاط نورپردازی و لوله کشی ها توجه کنید. همچنین، برنامه‌ ریزی برای مراقبت‌ های بعدی مانند آبیاری و تغذیه گیاهان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که در این قسمت تمام این چیزها را باید در نظر بگیرید.

طراحی باغ

هماهنگی و تعامل با محیط:

یک باغ زیبا و موفق نیازمند هماهنگی و تعامل با محیط است. باید به شرایط اقلیمی محل زندگی خود دما، نور، باد و خاک توجه کنید تا با حفاظت از محیط طبیعی و استفاده صحیح از منابع طبیعی در طراحی باغ خود هماهنگ عمل کنید و به نتایج خوبی برسید.

تنوع گیاهان:

یکی از اصول مهم در طراحی باغ تنوع گیاهانش می باشد. با انتخاب گونه‌ های مختلف گیاهان با رنگ‌ ها، ارتفاع‌ ها و برگ‌ های متفاوت، باغ خود را زیباتر و جذّاب ‌تر کنید و همچنین تنوع گونه‌ ها برای تمام فصل ها را در نظر بگیرید تا باغتان چهار فصل شود.

باغی که چهار فصل باشد جذبه و کشش ایجاد می کند تا هر چند وقت یک بار میل پیدا کنید به همراه خانواده یا دوستان به آن سر بزنید و از زیبایی و آرامشی که دارد استفاده کنید تا با انرژی بیشتر برای فعالیت های شغلی به محیط شهر برگردید.

استفاده از تزیینات و فضای سبز:

با استفاده از عناصری مانند آب نماها، گلدان‌ ها، صندلی‌ ها و ظروف گیاهی، می‌ توانید باغ خود را زیبا و شاداب کنید. همچنین، استفاده از گیاهان محلی در طراحی باغ می‌ تواند خوشبویی و زیبایی خاصی به آن ببخشد.

در میان تمامی این تزئینات می توانید محلی را تحت عنوان آلاچیق یا کلبه در طراحی باغ خود منظور کنید تا محلی برای استراحت و تفریحتان برای زمان هایی که به باغ مراجعه می کنید باشد، این محل خود انگیزه ایجاد خواهد کرد تا بیشتر به باغ سر بزنید و از فضای دلنشینش بهره مند شوید.

حفظ تعادل طبیعی:

در طراحی باغ تعادل را باید همواره در نظر داشته باشید. میزان پرورش گیاهان، استفاده از منابع آب و استفاده از روش‌های طبیعی برای دفع حشرات و آفات گیاهی از مسائلی هستند که اگر به آنها توجه کنید خواهید توانست باغی سالم و با نشاط در اختیار داشته باشید.

توصیه می کنم حتما به مقاله ی آیا ساختمان اسکلت فلزی در برابر زلزله مقاوم است؟ سر بزنید.

برای طراحی و چیدمان باغ باید به چه کسانی مراجعه کرد؟

برای طراحی باغ

نیاز به افراد مختلفی است

که هر کدام تخصص خاص به خود را دارند،

شما می‌ توانید

بر اساس نوع نیاز

به هر کدام خواستید مراجعه کنید.

در زیر توضیحات مختصری

در مورد هر یک از این کارشناسان و متخصصان

آورده شده است که عبارتند از:

طراحی باغ

معمار ناظر:

معماران ناظر کارشناسانی هستند که دارای تخصص در طراحی باغ و چیدمان فضاهای سبز می‌ باشند. آنها توانایی ترسیم نقشه‌ ها، تهیه مستندات و لیست‌ های گیاهان و پیش ‌نمونه ‌ها را دارند. آنها می توانند طراحی بیرونی فضاها و محوطه‌های سبز را در حد عالی برایتان انجام دهند.

باغبان:

در کاشت و هرس کردن درختان، گل‌ ها، بوته‌ ها و مراقبت از گیاهان مهارت دارند. این افراد در طراحی فضاهای سبز، رعایت مسائل مرتبط با نیازهای گیاهان و رشد آنها و کنترل آفات و بیماری‌ ها متخصص هستند و می توانند کمک کنند.

گیاه‌ شناس:

گیاه‌ شناس ‌ها متخصصانی دارای دانش علمی درباره گونه‌ ها و بوم ‌شناسی گیاهان و میوه‌ ها هستند. آنها می‌ توانند شما را در انتخاب گونه‌ های بهتر و مناسب تر برای طراحی باغ همراهی کنند تا با نظارتشان همه چیز به درستی سر جایش قرار بگیرد.

کشاورز:

در زمینه زراعت، باغداری و پرورش گیاهان متخصص هستند. آنها می‌ توانند شما را در طراحی باغ یا باغچه کمک کنند تا باغ شما به نحو احسن آبیاری و تغذیه شود. در حقیقت بودن آنها کمک می کند کارها بهتر انجام بگیرد و باغی پربارتر داشته باشید.

مهندس سیستم‌ های آبیاری:

این افراد در نصب سیستم‌ های آبیاری مکانیزه و پیشرفته متخصص هستند. آنها می ‌توانند شما را در انتخاب و نصب سیستم آبیاری مناسب برای باغ راهنمایی کنند تا طراحی باغ شما بدون نقص انجام بگیرد.

البته بسته به نیازها، بودجه و اهداف شما، ممکن است به یک یا چند متخصص بیشتر نیز نیاز داشته باشید. معمولاً بهترین راه برای طراحی باغ، مراجعه به یک تیم متخصص در این زمینه است تا به نتیجه مطلوب تری برسید.

برای ادامه ی بحث توصیه می کنم حتما روی لینک بزنید.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت برانیا با در اختیار داشتن متخصصانی کاربلد در زمینه طراحی باغ آمادگی دارد تا خدماتش را به شما ارائه نماید، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان راهنمایی تان نمایند.

مجتمع فرهنگی بنیاد آسمان
ورود به مرحله نیمه نهایی انتخاب شده در لیست برندگان مرحله اول
کلیک کنید
ویلای چهارفصل
بازنشر در وب سایت بین المللی Archilovers.com
کلیک کنید
Previous
Next
موس