طراحی محوطه چیست؟

طراحی محوطه برنامه ریزی برای فضاهای بیرونی است. طراحی محوطه‌ها امروزه طیف گسترده ای از عناصر را برای دستیابی به فضاهای کاربردی و زیبا برای زندگی در فضای باز ادغام می کند. درگیر شدن با خدمات برای طراح محوطه،از اشتباهات پرهزینه و سردرگمی های غیر ضروری جلوگیری میکند و باعث می شود راه حل های خوبی پیدا شود. 

اهمیت طراحی محوطه سازی

محوطه سازی طراحی محیطی شامل به کارگیری عناصر غیر زنده مانند سنگفرش‌ها در کنار عناصر زنده مانند گل و گیاه است. ایجاد محوطه‌های چشم‌نواز، بر پایه و اصول خاصی انجام می‌شود.رعایت اصول طراحی کمک می‌کند تا حتی فضایی کوچک را به بخشی زیبا و دلنشین تبدیل شود.

چرا محوطه سازی؟

  • ایجاد محیطی جذاب برای زندگی

  • ایجاد هوای پاکیزه

  • ایجاد محیطی راحت

  • ایجاد فضایی برای فعالیت جسمی

  • افزایش زیبایی

  • ارتباط دهنده طبیعت و عناصر ساخت بشر

طراحی محوطه

بررسی عملکرد برانیا آفیس در صفحه اختصاصی ساخت ویلا 

اصول طراحی محوطه

جهت طراحی محیطی اصول مهم باید رعایت شود. رعایت سادگی یعنی چیز هایی که مهم است را در اولویت قرار دهید و بقیه موارد را حذف کنید. تاکید، که میتوان با استفاده از فرم و رنگ، این اصل را در بخش های مورد نظر استفاده کرد.اصل توالی، که به نحوه استفاده از انتقال در عناصر، اندازه، شکل و بافت گیاه گفته میشود.

عوامل موثر در قیمت طراحی محیط

هزینه طراحی محیط را نمی‌توان به صورت دقیق مشخص کرد. در واقع مانند هر کار دیگری در ساختمان سازی، این هزینه به موارد بسیاری بستگی دارد. با بررسی فاکتورها و کنار هم قرار دادن قیمت هر کدام از موارد می‌توان به صورت حدودی برآوردی از هزینه طراحی محیط و اجرای آن بدست آورد.

تاثیر نور در طراحی محوطه

نورپردازی مناسب در طراحی محیط نقش مهمی در زیبایی و کیفیت کار دارد. در نورپردازی ابتدا باید از وسایل و ابزار مناسبی استفاده شود. به نحوی که از قابلیت نور افشانی بالایی برخوردار باشند تا نور خروجی از آنها تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد. همچنین وسایل روشنایی باید از دوام و عمر نسبتاً خوبی برخوردار بوده و به سرعت خراب نشده و باعث بر هم خوردن تناسب کار نشوند.

نکته مهم در مورد این وسایل کم مصرف بودن آن ها می باشد. تا بدون هیچ دغدغه ای برای یک زمان طولانی بتوان آن ها را روشن نگاه داشت. از روشنایی  در تمام نقاطی از فضا که در زیبایی کار تاثیرگذار است می توان استفاده کرد.

نور عامل مهم در تفکیک رنگها و تعریف راهها و معابر در شب ها می باشد. در صورت نبود نورپردازی در شب طراحی فضای سبز امری کاملاً بی معنی جلوه می کند.

ایده های طراحی محوطه

داشتن ویلا بخش مهمی از زندگی شماست که به شما احساس تجمل در زندگی را می دهد. حفظ فضای خالی ویلا و طراحی محیط امری ضروری است.

طراحی محیط برای افزایش زیبایی فضای شما بسیار مهم می باشد. طراحی محیط یکی از مجلل ترین کارهایی است که می توانید به مکان خود ببخشید. ایده های مختلفی برای ایجاد منظره افسانه ای در خارج از محل زندگی شما وجود دارد که فضای شما را زیبا می کند. شما می توانید گرایش هایی را انتخاب کنید که ظاهر جدیدی را بهبود می بخشد.

استخر شخصی در طراحی محوطه

استخر هم میتواند در طراحی محیط باعث زیبایی و هم کاربردی می باشد. می‌توانید برای افزایش زیبایی استخر خود چند چراغ در آب نصب کنید و خروجی‌های آب باید به روش‌های هیجان‌انگیزی نگهداری شوند که آن را سراسری زیبا می‌کند. طرح های مختلفی وجود دارد که ایده خوبی برای تغییر استخر موجود شما می باشد.

باید مکانی را انتخاب کنید که از ناحیه بحرانی داخل خانه قابل مشاهده باشد و میزبان مهمانی خود باشید. زمانی که مکان مناسبی را برای استخر انتخاب کنید برای میزبانی یک مهمانی با استخر آماده هستید.

ایجاد فضای غذاخوری در طراحی محیط

اگر مهمانی های خود را در فضای باز ترتیب می دهید بسیار عالی می شود اگر آن فضا را دلنشین طراحی کنید می توانید یک مکانی را برای سالن غذاخوری خود پیدا کنید و یک آلاچیق را نصب کنید.می توانید بهترین غذا را با عزیزان خود در فضای باز برنامه ریزی کنید.

مسیرهای هیجان انگیز فضای باز در طراحی محوطه

برای زیباتر شدن منظره خود می توانید انواع سنگ ها را با نصب چراغ روی آنها انتخاب کنید. مسیری از سمت درب داخلی خود به استخر شنا، فضای غذاخوری در فضای باز و حیاط خلوت خود بسازید.  چراغ هایی را در مسیرهای خود انتخاب کنید که مناظر زیبایی در شب ایجاد کنند. مواد را با توجه به موضوع منظره خود انتخاب کنید، که فضای داخلی شما را با چشم انداز شما مرتبط می کند.

نکات مهم در طراحی خانه های کوچک به صورت تخصصی در مقاله برانیا

طراحی محوطه

مزارع در طراحی محوطه

شما می توانید بهترین مزارع را برای اصلاح منظر خود بیابید که نیاز به نگهداری زیادی ندارند.  گیاهان کم مصرفی را پیدا کنید که حاشیه های فضا را زیبا کنند. درختان کاج را برای نصب در منطقه مرزی انتخاب کنید.  مزارع مصنوعی می توانند کل منطقه را زیبا کنند و شما احساس سرسبزی واقعی در سرتاسر فضا خود خواهید داشت.

دیوارهای سبز را می توان در فضای بیرونی ویلای شما نصب کرد که ارزش دیدن و جذابیت را برای مهمانان شما خواهد داشت.

مستقر کردن آب نما در طراحی محیط

قرار دادن آب نما میتواند بسیار هیجان انگیز باشد و مرکز جذب مهمانان می باشد. شما می توانید از سنگ برای افزایش زیبایی آب نما استفاده کنید. یک آب نما جلوه ای خنک به ورودی فضای شما می دهد. طراحی محیط کاری است که می توانید برای زیباسازی فضای بیرونی خود انجام دهید که مطمئناً مرکز جذب خواهد بود.

طراحی محوطه

نتیجه گیری

زیبایی اصلی یک فضا مدیون طراحی محیط آن است. برای داشتن یک فضای دلنشین بهتر است کار طراحی محوطه آن به معماران واگذار گردد. انتخاب و کاشت گیاهان نیز باید با مشورت کارشناسان خبره صورت بگیرد و توسط افراد حرفه ای اجرا شود. به طور کلی می توان گفت که طراحی محوطه امری بسیار حرفه ای و دقیق است که باید آن را به فرد کاردان محول نمود.

موس