ما ساختمان نمی سازیم

قصـــه آدم هـــا را روایـــت می کنیـــم

دربـــاره مـــا

آنچه ما در برانیــــا انجام می‌دهیم

دفتر مــــا با آگاهی از این وضعیت همواره دو سرنخ اصلی را در پروژه‌های مختلف پی گرفته است :

(تمرکز بر پیش ‌تولید (پروسه

ما معتقدیم پروسه تولید محصول به مراتب از محصول نهایی مهم‌تر است. معماری در حال فاصله گرفتن از روش‌های قرن بیستمی است و الگوهای قدیمی طراحی دیگر پاسخگوی مسائل نیستند. روش‌های طراحی مدام در حال تغییر اند و هر روز افق‌های جدیدی به رویمان باز می‌شود.

دفتر ما همواره به دنبال تجربه‌ روش‌های جدید طراحی با رویکرد توجه به پروسه پیش‌ تولید است و همواره در کنار پرداختن به مفاهیم تئوریک و چالش‌های اجرا، دغدغه استفاده از بروزترین روش‌ها و درگیر شدن با مسائل چالش‌برانگیز طراحی را داشته است. «چگونه» و «چرا» (پروسه) دغدغه‌های اصلی ما را شکل می‌دهند و «چه» (محصول) اگرچه لازم اما در اولویت بعدی ما قرار دارد.

سیستم کاری ما متضمن شدت کار، مشخص سازی و طرح دیدگاه های جزئی ریزبینانه است که علاوه بر پاسخگوی به الزامات اجرایی پروژه، مرزهای پیشروی حرفه را می سازند.

بازتعریف مسائل

ایده‌های شکل‌دهنده در طراحی نه در پیروی از روند‌های روتین بازار بلکه برآمده از توجه به نیازهای مسئله و خواسته‌های کارفرما هستند. جاه‌طلبی‌های طراحی نه در استفاده بی حد و حصر از مصالح لوکس و گران قیمت بلکه در بازتعریف و به چالش کشیدن فرض‌ها و معیارهای از پیش ‌تعریف شده، برای رسیدن به الگوها و پاسخ‌های متفاوت و جدید است.

پروژه‌های خاص و یونیک که روند‌های روتین بازار را دنبال نمی‌کنند اگرچه از نظر هزینه‌های اقتصادی در مرحله پیش‌تولید و اجرا ممکن است نسبت به متوسط بازار کمی تفاوت داشته باشند، اما بدون تردید در مرحله فروش و ارزش ‌گذاری تفاوت چندبرابری خواهند داشت. این دست پروژه ها حتی در دوران رکود بازار مسکن با قیمت‌های چندبرابر نسبت به موارد همجوار خود خرید و فروش می‌شوند و همیشه مشتریان خاص خود را خواهند داشت.

آنچه در بازار ساخت و ساز ایـــران اتفاق می‌افتد

در خوش‌بینانه‌ترین نگاه فقط حدود سه درصد از پروژه‌های ساختمانی در ایران توسط معماران، طراحی و ساخته می‌شود و مابقی یعنی 97 درصد ساخت و ساز توسط پیمانکاران ، دفاتر خدمات و دلالان مصالح انجام می‌گیرد. این مراکز مدلی از کسب و کار را پی گرفته‌اند که مبتنی بر بهره‌وری مستمر اقتصادی از طریق فروش مصالح و طراحی های سریع و زودبازده است. طراحی‌هایی که عمدتا بر اساس المان‌های ثابت و تکرار شونده، رویه‌ها و راه‌حل‌های روتین و استاندارد شده ی بازار و مٌد ‌شکل گرفته‌اند.

طراحی در این شکل از کسب و کار اساسا ارزش افزوده‌ای به بنا اضافه نمی‌کند و آنچه هنگام قیمت‌گذاری این گونه ساختمان‌ها (سوای از مکان و متراژ بنا) مدنظر است عمدتا کیفیت متریال استفاده شده است. تفاوت یک ساختمان خوب و بد عمدتا به مصالح و متریال‌ آن برمی‌گردد و طراحی صرفا به مسئله «انتخاب مصالح» تنزل یافته است.

معماری این ساختمان‌ها عمدتا با متریال‌هایشان شناخته می‌شوند. ساختمان‌های سنگ پلاک سفید، ساختمان های آجر سه سانتی ، ساختمان‌های گرانیتی، ساختمان‌های نما رومی، ساختمان‌های ترمو وود و . . . و در طراحی‌های داخلی نیز به همین ترتیب! متریال‌هایی که به اقتضای بازار و مناسبات اقتصادی وارد کننده‌های مصالح تغییر می‌کنند. لذا شاهد هستیم که عمر مفید زیبایی یک ساختمان به کمتر از یک دهه رسیده است. مصالحی که در زمان ساخت نماد و نشانه به روز بودن یک بنا به حساب می‌امدند، امروز به نوعی مهر انقضای آن ساختمان هستند. زیرا مصالح جدیدی وارد بازار شده که آن‌ها را از رده خارج می‌کند.

این درحالی است که اساسا گذشت زمان نه تنها از ارزش معماری نمی‌کاهد بلکه قدمت بنا، آن را واجد ارزشی دوچندان می‌کند. اما مشکل اینجاست تفاوت بنیادینی وجود دارد میان آن بنایی که معماری شده و آنچه صرفا به بزک‌کاری فضا با متریال تنزل یافته است. آن یکی تولید می‌شود، خلق می‌شود که بماند و این یکی فقط قرار است مصرف ‌شود. زیرا دلالان مصالح باید بهانه‌ای برای بازسازی بناهایی که ساخته‌اند با اقتضائات جدید بازار داشته باشند.

پروســـه همکـــاری

درخواست طراحی

1 گام اول را شما برمی دارید. اطلاعات و مشخصـــات پــروژه تان را از طریق این لینک برای ما ارسال کنید. در کمتر از یک روز کـــاری مطالعــات و برآوردهای اولیـــه روی پروژه شما انجام می شود و یک مشاوره رایگــــان مهمان ما خواهید بود

بازدید از زمین

2 پس از صبحت های اولیه از زمین پروژه بازدید خواهیم داشت. درباره چالش ها و امکان های پروژه صحبت خواهیم کرد. ایده ها به اشتراک گذاشته می شوند و باهم به یک نقطه نظر مشترک درباره پروژه خواهیم رسید

پیش تولید و طراحـــی

3 اتـــودهای اولیـــه بر اساس برآیند نگاه ما و نیازهای شما در یک مرحله ارائه و طراحی جزییات در مرحله بعد انجام می شود. همراهی شما در کنار بروزترین تکنولوژی های طراحی دنیا پروسه این ماجراجویی را بسیار لذت بخش خواهد نمود

ســـاخت و اجـــرا

4 فرآیند مدیریت ساخت پروژه به روش یکپارچه بیـــم انجام می شود که شامل هماهنگی میان حوزه های مختلف ساخت از طریق یک مدل سه بعدی دیجیتال است که علاوه بر کیفیت دوچندان، زمان را ذخیره و هزینه ها را کاهش می دهد

دیدگاه کارفرمـــایان

جوایز و بازنشر پروژه ها