top-image

قصه زندگی شما چیه؟

طراحی یک خانه مثل نوشتن یک نمایشنامه است. نمایشی که قصه زندگی آدم ها را روایت می کند. در و دیوار و پنجره خانه هایمان شاهد عمیق ترین و خصوصی ترین قصه های زندگی ما هستند. ظرفی هستند که قصه ها در آن روایت می شود. ظرفی که هم از قصه هایمان شکل می پذیرد و هم قصه هایمان را شکل می دهد. خاطره می سازد و خاطره می شود. آدم ها خاطرات، تجربه ها و قصه های زیادی برای شنیده شدن دارند و معماری چیزی نیست جز روایت قصه آدم ها.

از نظر ما شما بخش مهمی از پروسه طراحی هستید. آنچه هر پروژه را منحصربفرد می کند خود شما هستید. سرنخ های اصلی طراحی در دل قصه های کوچک و بزرگ زندگی شما رصد می شوند. تلاش می کنیم از عمق روزمرگی های زندگی تان پلی بزنیم به آینده و آنچه طراحی و ساخته می شود همچون لباسی که مشخصا برای شما دوخته شده، قواره تن زندگی تان باشد. تک تک جزییاتش، گوشه و کنارش، کنج و دنجش نگاه و نگرش شما به زندگی تان را بازتاب دهد و کمک کند نسخه بهتری از خودتان باشید. نسخه ای جسورتر، شجاع تر و عملگرا تر.

قبل از هر چیز؛ مطالعات و امکان سنجی

در ایران غالبا این سنت وجود دارد که کارفرما با توجه به فضای حاکم (کاری که بقیه می کنند) و مشاوره نزدیکان (مشاورین املاک) موضوع پروژه را سفارش می دهد و معمولا مطالعات کارشناسانه ای وجود ندارد. بنابراین از همین ابتدا ممکن است در تعریف پروژه کاستی هایی وجود داشته باشد و ظرفیت های مهمی مغفول بماند.

ما قبل از شروع طراحی جلساتی با شما خواهیم داشت. تمام پارامترهای درونی مثل نیازهای کارکردی شما، سناریوهای حاکم، سطح و میزان روابط و ... و همچنین پارامترهای بیرون از پروژه مثل مسائل اقتصادی، موقعیت شهری، ضوابط شهرداری منطقه، شرایط محیطی، روابط و همجواری ها و ... را تحلیل و طبقه بندی می کنیم تا در مورد موضوع پروژه به یک جمع بندی جامع برسیم. موضوع پروژه یعنی دقیقا بدانیم قرار است چی بسازیم؟ در چه متراژی؟ در چند طبقه؟ با چه سرمایه ای؟ و چگونه؟

در اغلب موارد تعریف مسئله اولیه، خام یک جانبه و تک بعدی است و پس از تحلیل جامع و امکان سنجی اولیه جنبه های جدیدی از مسئله آشکار می شود که عمدتا به بازتعریف مسئله می انجامد.

چرا طراحی مهم است؟

وقتی از ساخت یک پروژه ساختمانی حرف می زنیم صحبت سر میلیون ها و بعضا میلیاردها تومان پول و سرمایه است که قرار است هزینه شود. پولی که برای بدست آوردن هر ریالش زحمت کشیده اید و عرق ریخته اید. چطور می توانیم بدون طراحی وارد پروسه ساخت شویم و همه چیز را به آزمون و خطا و یا تجربه سازنده واگذار کنیم؟

بعضی معتقدند طراحی هزینه اضافه است. بهتر است این پول را ذخیره کنیم تا داخل پروژه خرج شود. ولی چه بسا نداشتن یک طرح خوب باعث هدر رفتن میلیون ها تومان از سرمایه تان شود.

تصور کنید دو ساختمان در کنار هم درحال ساخت هستند. آجر و مصالح و در و پنجره و بتن و میلگرد و .... همگی هزینه های مشترک و نسبتا یکسانی برای هر دو پروژه هستند. اما آنچه در آخر تفاوت و ارزش افزوده ایجاد می کند عمدتا مربوط به کیفیت طراحی پروژه است.

آلبوم تصاویری از آینده

تابحال برایتان پیش آمده که ساعت ها در آلبوم عکس های خانوادگی تان مشغول مرور خاطرات شیرین گذشته شوید؟ تصاویر حقیقتا جادو می کنند. انگار که گذشته مان را قاب گرفته اند. این قاب های چند اینچی پنجره ای می شوند به خاطراتمان و ما را با خود می برند به گذشته ها.

چه لذت بخش بود اگر آلبوم عکسی از آینده داشتیم. آنگاه که خسته از روزمرگي بر صندلي تراس خانه مان نشسته ايم يا در جمع شاد همراهان يکدل رها شده ايم يا پس از سرخوشي و گعده اي شبانه پاي ظرفشويي ايستاده ايم و بشقاب ها و ليوان ها را به کف آغشته ايم و شادمان آهنگي را زمزمه مي کنيم. حقیقتا تصورتان از آینده چه شکلی خواهد داشت؟

مسیر پر پیچ و خم طراحی در گام اول منتهی می شود به این که آلبوم تصاویری از زندگی جاری در پروژه تان شکل بگیرد. آلبومی که این بار نه گذشته بلکه آینده را قاب گرفته است.

رویایتان را تجسم کنید! پیش از آنکه ساخته شود

می توانید در تمام بخش های پروژه تان قدم بزنید، تمامی جزییات و جوانب کار، رنگ ها، متریال ها، نورپردازی و ... را بسنجید و زمانی که از نتیجه کار مطمئن شدید برای ادامه کار اقدام کنید.

در اغلب پروژه ها، تصاویر سه بعدی تک فریم، بخش های محدودی از پروژه را برای کارفرما تبیین می کند و جزئیات کار عملا در پروسه ساخت و به سلیقه و تجربه سازنده واگذار می شود.

ما امکانات بیشتری در اختیارتان می گذاریم. همه قسمت های پروژه به صورت کامل و با جزییات رنگ ها، نور روز، نورپردازی شب، متریال و حتی صدایی که در فضا شنیده می شود، شبیه سازی می شوند و نهایتا یک تجسم واقعی از آینده در اختیار خواهد داشت.

این مدل سه بعدی می تواند با تکنولوژی واقعیت مجازی (VR) هم همرسانی شود

یک ارائه آسانسوری از پروژه تان داشته باشید

مگر می شود حضور پرنگ مدیا و رسانه را در دنیای امروزمان انکار کرد. امروز در دنیایی زندگی می کنیم که تا چیزی تبدیل به تصویر و مدیا نشده باشد انگار که اصلا وجود ندارد.

ممکن است بخواهید یک ویدیوی کوتاه از پروژه تان همراه خود داشته باشید که در یک مهمانی، بعد از یک جلسه کاری، بعد از کلاس ورزش، در مسیر برگشت در آسانسور یا هرجایی که ممکن است در زمانی بسیار کوتاه پروژه تان را به دوست، همکار یا اقوام نزدیکتان ارائه کنید و از آن ها مشورت بخواهید. انیمیشن ها در کوتاه ترین و به جذاب ترین شکل ممکن این امکان را برایتان فراهم می کنند.

همچنین بعضاً برای فروش یا پیش فروش پروژه تان یا برای جذب و ورود سرمایه به پروژه لازم است سرمایه گذار یا خریدار نسبت به آینده پروژه اعتماد و اطمینان حاصل کند. انیمیشن ها با تدوین و ضرباهنگ تاثیر گذار تجسم جذاب و هیجان انگیزی از آینده پروژه ترسیم می کنند و امکان فروش یا ورود سرمایه به پروژه را تسریع می بخشند.

می توانید تعدادی از انیمیشن های پروژه ها در این قسمت مشاهده کنید.

طراحی مهم است؛ تولید اسناد فنی به مراتب مهم تر است!

در مرحله طراحی هر اشتباهی هرچند گزاف با هزینه بسیار اندک قابل جبران است؛ اما کلنگ شروع ساخت را که زدیم دیگر فرصتی برای اشتباه کردن نداریم! هر خطایی که رخ می دهد، هر روزی که به زمان پروژه اضافه می شود میلیون ها تومان هزینه به ما تحمیل خواهد کرد و کیفیت نهایی کار هم به شدت لطمه خواهد خورد.

ساخت و ساز در ایران اگرچه شکل و قیافه اش عوض شده اما مدیریت پروژه ها هنوز با فناوری 70 سال پیش انجام می شود . غالبا پروژه با چند نقشه پادرهوا شروع می شود با این تئوری که "زمان را نباید از دست داد! " بعد در کارگاه به خاطر کامل نبودن نقشه ها، پروژه با تداخل های ناگزیر، تغییرات زیاد، تخریب و دوباره کاری ها، بی برنامگی، هزینه های مالی و زمانی هنگفت و کیفیت نازل ساخته می شود.

ما اعتقاد بسیار جدی داریم به پیش تولید! هرچقدر مشکلات پروژه در مرحله پیش تولید (تولید اسناد فنی) واضح تر، کامل تر و با جزییات بیشتر مشخص شود، درمجموع چه از لحاظ زمانی و چه از لحاظ مالی هزینه های کمتری خواهیم پرداخت. این مسئله را بارها تجربه کرده ایم.

در کنارتان هستیم با آخرین تکنولوژی روز دنیا!

یکی از هیجان‌انگیزترین پیشرفت‌های اخیر درزمینه مدیریت یکپارچه طراحی و ساخت که امروزه در بسیاری‌ از کشور‌های پیشرفته مثل آلمان، کانادا، امریکا، استرالیا و ... استفاده می‌گردد تکنولوژی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (Building Information Modeling) یا به اختصار بیم (BIM) می‌باشد.

تصور کنید تیم های مختلف پروژه مثل معماری، سازه، تاسیسات و ... هرکدام بصورت مجزا در حال طراحی و ترسیم دوبعدی نقشه های پروژه شما هستند. این نقشه ها در بهترین حالت زیر نظر معمار پروژه بازبینی اولیه و به کارگاه منتقل می شوند. مهم‌ترین مشکل این روش عدم هماهنگی‌ میان نقشه ها، اشتباهات و دوباره‌کاری‌هایی است که به وجود می‌آید و نهایتاً علاوه بر بالا بردن هزینه ساخت، منجر به طولانی‌تر شدن پروسه اجرا و پایین آمدن کیفیت کار می‌گردد.

در روش بیم (BIM) همه مهندسان پروژه از ابتدا در پروسه طراحی مشارکت فعال دارند و همگی روی یک فایل واحد بصورت شبکه کار را انجام می دهند. تمامی اجزای ساختمان شامل معماری، سازه، تأسیسات و... در کامپیوتر، در یک بسته واحد و یکپارچه به‌صورت سه‌بعدی (و نه ترسیم دوبعدی) مدلسازی و شبیه سازی می شود. با این قابلیت، هرگونه تداخل بین اجزای تأسیساتی، سازه‌ای و معماری، قبل از کارگاه و در مدل سه‌بعدی BIM شناسایی و اصلاح می‌شوند که این موجب صرفه‌جویی زمانی و هزینه‌ای بسیار گزاف و همچنین بالارفتن کیفیت ساخت خواهد شد.

هزینه ساخت پروژه چقدر است؟

یکی از سوالات اساسی که همه کارفرما ها قبل از شروع کار از ما دارند هزینه ساخت پروژه است. معمولا مطابق عرف منطقه یک عدد نسبی برای ساخت هر مترمربع از پروژه وجود دارد. ولی طبق تجربه ما در 85 درصد موارد هزینه نهایی تا 50 درصد بیشتر از چیزی که پیش بینی شده هزینه می شود. این مسئله همیشه نارضایتی کارفرماها در پی دارد.

در روش BIM به دلیل اینکه عملا پروژه یک مرتبه در کامپیوتر با تمام دیتیل و جزییات به صورت مجازی ساخته می شود احتمال خطای برآورد هزینه تا زیر 5 درصد کاهش می یابد . در این مدل سه بعدی هر عضو آرایه‌ای از اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها و وظایف مختلف مدیریت ساخت (مثل مشخصات مصالح، وزن، رنگ، اندازه، میزان مقاومت در برابر حریق، راهنمای نصب و مونتاژ، الزامات نگهداری و تعمیرات، اطلاعات قیمت اجزاء و...) را به همراه خود دارد. بنابراین می توانیم پیش از شروع ساخت به صورت کاملا دقیق تری به برآورد قیمت و حتی لیست خرید برسیم.

سازه سبک تر، هزینه کمتر

هر زلزله ای که در کشور می آید بحث استحکام ساختمان ها تا مدتی نقل محافل و دورهمی هاست. خصوصا در سال های اخیر که چند زلزله تلخ را تجربه کردیم. تصور غلطی که در ذهن مردم درباره استحکام سازه وجود دارد این است که هرچقدر متریال مصرفی سازه از جمله بتن و میلگرد مصرفی را سنگین تر در نظر بگیریم سازه بهتری خواهیم داشت. این درحالی است که سنگینی سازه هنگام زلزله می تواند بر علیه سازه عمل کند و اتفاقا نقطه ضعف سازه خواهد شد.

یکی از تلاش های مستمر ما در این سال ها علاوه بر استفاده از ضربه گیرها، نیروهای آونگی، شناورسازی و ... بحث بهینه کردن سازه ها برای مقابله هرچه بهتر با زلزله است. در این روش سیستم سازه‌ای طی چندین مرحله محاسباتی سبک‌سازی و بهینه می شود به‌نحوی‌که عموماً سازه بین 10 تا 25 درصد سبک تر می گردد . این مسئله علاوه بر مقاومت بهتر ساختمان در مقابل زلزله باعث صرفه‌جویی در بتن، آهن‌آلات و میلگرد مصرفی خواهد شد. با توجه به این که عموما یک سوم هزینه ساختمان صرف سازه می شود این صرفه جویی در کل هزینه های ساخت عدد چشمگیری خواهد بود.

مصرف کمتر ، زندگی بهتر

حتما تابحال زندگی در خانه یا محیط کاری را تجربه کرده اید که زمستان ها سامانه گرمایشی تمام وقت روشن است و تابستان هایش با هیچ کولری خنک نمی شود. بحران مصرف انرژی در سال های اخیر، و گران شدن سوخت و انرژی باعث شده مدیریت مصرف انرژی در ساختمان سازی هم مورد توجه واقع شود. طبق مطالعات انجام شده 80 درصد سوء مصرف انرژی در مرحله طراحی قابل کنترل و کاهش است.

روش های طراحی دستخوش تغییرات اساسی شده اند. در روش های جدید طراحی صرفا مسائل زیبایی شناسی هدف نهایی ما نیستند. پارامترهای موثر بر طرح (مثل سازه، اقلیم، نور، عملکرد و ...)،‌ به زبان کامپیوتر ترجمه می‌شوند و با اضافه شدن لایه‌های مختلف آنالیز و سنجش، آن‌هم به صورت کاملا موازی، میزان پاسخ‌دهی آن‌ها کنترل و بهینه می‌گردد. مثلا میزان نورگیری ساختمان‌‌تان در تمام ساعات و روزهای یک سال، مطابق با اطلاعات دقیق اقلیمی منطقه، تحلیل و ابعاد بازشو‌ها (پنجره‌ها) یا سایه‌بان‌ها در هر جبهه ساختمان بسته به میزان نورگیری در حالت بهینه‌ قرار‌می‌گیرد. این مسئله بخصوص در پروژه‌های بزرگ تاثیر چشمگیری در کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های پروژه خواهد داشت.

24 ساعت شبانه روز ارتباط آنلاین

این روزها که بیماری کرونا عجیب روابط اجتماعی مان را دستخوش تغییر کرده، ضرورت استفاده از تکنولوژی های ارتباطی آنلاین بیش از هر زمانی احساس می شود. به شما اطمینان می دهیم که تا آنجایی که ممکن است بسیاری از روابط کاری مان با شما در بستر فضای مجازی و ارتباط آنلاین خواهد بود.

از همان ابتدا براساس یک زیرساخت نرم‌افزاری که در اختیارتان می‌گذرایم، یک اکانت مجازی (Private Account) برای شما ساخته می‌شود که می‌توانید در هرفضایی از اینترنت تمامی تصاویر یا فضاهایی را که مطلوب و دلخواه خود می‌بیند، با یک کلیک به این اکانت انتقال دهید. بدین ترتیب یک Wish List از تصورات شما در اختیار ما قرار می‌گیرد که در نزدیک نمودن طراحی نهایی با ایده آل های ذهنی شما بسیار کارساز خواهد بود.

همچنین در مرحله ساخت گزارشات تصویری هفتگی و ماهانه‌ای از مراحل اجرای کار به صورت آنلاین در اختیارتان قرار می‌گیرد. جهت حصول اطمینان بیشتر شما دوربین‌هایی در کارگاه نصب می‌گردد که می‌توانید در 24 ساعت شبانه‌روز و به صورت آنلاین تمامی مراحل ساخت و اجرای پروژه‌تان را از هرکجای دنیا که هستید رصد کنید!